П’ять культових стадіонів, які закинуті прямо зараз: присвячується арені Прип’яті

Інші новини 26 Квітня, 17:31 528
П’ять культових стадіонів, які закинуті прямо зараз: присвячується арені Прип’яті | 19-27
Не Авангардом єдиним

34 роки тому вибухнув четвертий енергоблок Чорнобильської атомної електростанції, і Прип’ять за якісь лічені дні перетворилося на мертве місто. Звідти пішло життя, хоча воно мало вирувати та радувати око – наприклад, на новісінькому стадіоні Авангард, відкриття якого було заплановане на 1 травня. На жаль, все склалося інакше і місцина давно поросла густими чагарниками.

Морський стадіон в Маямі (США, Маямі)

  • Побудований: 1963 рік
  • Остання реконструкція: 1979 рік
  • Місткість: 6 566 глядачів

Морський стадіон у Маямі був спроектований у 1963 році двадцятивосьмирічним кубинським архітектором Хіларіо Канделою, став першим стадіоном на території США, призначеним для гонок на моторних човнах та інших водних видів спорту. Вважається іконою модернізму завдяки покрівлі консольного типу, є конструкцією з легкого, злитого бетону, широко використовуваного у будівництві в середині минулого століття. Окрім численних змагань на арені були організовані концерти та різноманітні заходи – наприклад, у 1972-му Річард Ніксон провів мітинг під час кампанії переобрання на пост президента країни, а через три роки перед публікою виступила легендарна група Queen. Так тривало до 1992-го – саме тоді Південною Флоридою пронісся ураган Ендрю, який залишив у споруді суттєві тріщини. Так як стадіон не відповідав вимогам будівельного кодексу Маямі, його було вирішено закрити.

У 2008 році виникла група активістів, яка підняла питання щодо реконструкції – прохання людей були почуті лише у 2018-му, коли комплекс потрапив до Національного реєстру історичних місць. Поки що стадіон залишається улюбленим місцем безхатченків та вандалів, але, здається, скоро все це неподобство закінчиться – у лютому 2019-го влада таки схвалила виділення 42 мільйонів доларів (даний процес тягнувся щонайменше останні три роки) для ремонту та облагородження території.


Стадіон 9 вересня (Болгарія, Пловдив)

Побудований: 1950 рік

Остання реконструкція: 1991 рік

Місткість: 55 000 глядачів

Найбільший стадіон Болгарії збудований у 1950-му та названий у честь подій 9 вересня 1944-го – в той день партизанські формування здійснили військовий переворот у Софії, внаслідок якого держава остаточно вийшла із складу Осі та змінила вектор розвитку у бік соціалізму. Єдина двохярусна арена країни була домівкою двох місцевих грандів – Ботева та Локомотива, тож глядачам пощастило побачити у суперниках Барселону, Црвену Звєзду, Лаціо, Ювентус чи мюнхенську Баварію. Тим не менш, у 1991-му було вирішено її покинути – прямісінько у розпал реконструкції. Болгарія переживала так звану «шокову терапію», тож влада банально не могла дозволити собі таку розкіш – якщо ціни на продукти побуту виросли у 5-7 разів, то що вже говорити про будматеріали? Остання гучна подія відбулася у 1999-му – на пловдивський стадіон завітала Metallica. Сьогодні він пустує, але інколи все ж приваблює туристів – все через близькість до історичного центру міста


Астродом (США, Хьюстон)

Побудований: 1965 рік

Остання реконструкція: 1989 рік

Місткість: 62 439 глядачів (американський футбол), 54 816 глядачів (бейсбол), 67 925 глядачів (бокс)


Багатофункціональний стадіон вважався окрасою штату Техас та називався пресою ледь не восьмим чудом світу – все через спеціальну систему регулювання навколишнього середовища, яка на практиці була застосована вперше. Також Астродом став законодавцем моди – куполоподібний дах, як одна із головних родзинок арени, знайшов відгук серед архітекторів та поступово набув масового характеру. Виконував роль домівки для цілого ряду місцевих команд та майданчика для концертів, проте з 2008 року зачинений згідно постанови суду – причиною послугувало недотримання численних норм та правил безпеки. Поки що спроби повернути Астродом до життя занадто кволі – оскільки з 2014-го комплекс входить до вищезгаданого Національного реєстру, влада не має права його руйнувати, однак не поспішає виділяти необхідні для реконструкції 105 мільйонів доларів. Чиновницький апарат досі не знає, яким стадіон має бути у перспективі – запропоновані варіанти експоцентру та музею не отримали належної оцінки громадськості. Тож роботи, заплановані на початок 2019 року, були відмінені – як і раніше, на Астродомі панує мертва тиша.


Страговський стадіон (Чехія, Прага)

Побудований: 1926 рік

Остання реконструкція: 1975 рік

Місткість: 250 000 глядачів


Нині багатостраждальний стадіон був введений в експлуатацію у 1926-му – підкреслимо, що на церемонії відкриття побував перший президент Чехословаччини Томаш Масарик. Став місцем проведення зльотів Сокольського руху та спартакіад, які тривали до 1986-го – захід, запланований на 1990 рік не відбувся у зв’язку із Оксамитовою революцією. Великою мірою, саме падіння комуністичного режиму поставило хрест на подальших перспективах Страговського стадіону – незважаючи на ряд концертів за участю таких груп, як Rolling Stones, Bon Jovi, Guns N’ Roses, Aerosmith, Pink, Floyd, U2 та приїзд Папи Римського Іоанна Павла ІІ, споруда поступово перетворилася на занедбану руїну. В 2003-му частину арени обладнала Спарта Прага, використовуючи територію для тренувань команди, а сьогодні стадіон перебуває у власності мерії міста, Чеської спілки спорту та Футбольної асоціації Чехії (трьохстороння угода була укладена в 2014-му). Попри статус історичної пам’ятки, постійно точаться суперечки стосовно його знесення – наприклад, один із проектів передбачає на його місці побудову сучасного спортивного комплексу для прийому чемпіонату світу з хокею 2024 року.


Надія на порятунок: Маракана (Бразилія, Ріо-де-Жанейро)

  • Побудований: 1950 рік
  • Остання реконструкція: 2012 рік
  • Місткість: 78 838 глядачі

Велична споруда стала жертвою бюрократичної тяганини. В 2013 році стадіон перейшов у власність акціонерного товариства Maracana A.S., сформованого двома будівничими компаніями – Odebrecht та AEG. Під час проведення літніх Олімпійських ігор-2016 Маракана згідно регламенту підпорядковувалася організаторам змагань, проте після їх завершення чинні господарі відмовилися приймати стадіон у власне управління. Акціонери мотивували даний крок «невиконанням зобов’язань» з боку оргкомітету, подали в суд, а після винесення невтішного вердикту спробували повернути арену на баланс штату. Муніципалітет Ріо-де-Жанейро, для якого Маракана виявилася непід’ємною ношею, прогнозовано відмовив – на жаль, суперечка триває який рік поспіль. І хоча Фламенго и Флуміненсе проводят там свої матчі, арена поступово занепадає.