Де Кревсун? Оцінюємо скандальний список Олега Кузнєцова

Збірна України 14 Листопада, 22:18 914
Де Кревсун? Оцінюємо скандальний список Олега Кузнєцова | 19-27
Сергій Тищенко детально розібрав заявку збірної України U-19.

З 15 по 21 листопада на Мальті збірна України 2005 року народження (і молодше) проведе перший раунд кваліфікації Євро U-19. Суперниками українців будуть господарі турніру мальтійці, а також збірні Словаччини та Косова. Дві найкращі команди групи вийдуть до еліт-раунду. Найкраща третя команда з-поміж усіх груп також подолає перший етап кваліфікації.

Головний тренер збірної України Олег Кузнєцов викликав 21 гравця. Кадрово команда відрізняється від тієї, яка грала кваліфікацію до Євро U-17.

Три воротарі

Зазвичай на кваліфікацію викликають двох голкіперів, щоб мати більше польових гравців. Виклики отримали троє – Давид Фесюк із Хайдука, Владислав Кравець із Шахтаря та В'ячеслав Суркіс із Динамо. Перші двоє у команді з U-17. Але Кравець не їздив на жовтневий товариський турнір у Корею, який передував старту кваліфікації. Усі троє голкіперів є основними у своїх командах U-19. Я так зрозумів, що Кузнєцов не наважився нікого відчепити, тож повезе на Мальту всіх трьох.

Вважаю, що найбільші шанси стати основним у Фесюка. Він відіграв два жовтневі матчі з трьох у Сеулі. Показав себе з хорошого боку. Зараз проводить усі матчі за юнацьку команду Хайдука та працює з першою командою. Кравець був основним на рівні U-17, але потім почалася війна. Спершу поїхав у Баварію, згодом – у Спортінг. За жодну команду не був заявлений офіційно. Втратив десь рік ігрової практики. Це відчувається. Зараз у Шахтарі виглядає не дуже переконливо. Провів дуже слабкий матч Юнацької Ліги УЄФА проти Антверпена. Суркіс – представник 2006 року, але зараз стабільно грає за юнацьку команду. Для нього такий виклик – це аванс. Не відкидаю варіанту, що тренерський штаб дасть кожному з воротарів по матчу. На сьогодні вони найкращі кіпери свого віку.

Захист

До заявки потрапили тільки шість захисників. Три із них – центральні. Добре, що є два універсали, вони можуть закрити різні позиції.

На правому фланзі ніяких сюрпризів – Олексій Гусєв. Він – один із лідерів юнацької команди Динамо. Грає під 20-м номером, як і батько. Правда, відразу почав діяти в обороні, його не переводили з півзахисту. Олексій у команді з U-17. На цьому рівні був одним із провідних гравців збірної та багато забивав.

У Сеулі під час матчу проти Кореї у нас провалився лівий фланг оборони. Це коштувало місця у збірній для основного гравця команди Данила Білоконя, який тут грав на рівні U-17. Кар'єра Білоконя не йде догори. Влітку він змінив Динамо на Полісся. У Житомирі справи Данила – не дуже. На противагу Білоконю у Кореї позитивно себе показав Степан Лисенко із Хайдука. Вихованець дніпровського футболу може зіграти як у центрі, так і на фланзі. Головна проблема Лисенка – відсутність ігрової практики у Хорватії.

Конкурентом легіонера із Хайдука буде динамівець Денис Дикий. Це гравець 2006 року народження, який був основним на позиції лівого захисника у Юрія Мороза. Зараз є основним у юнацькій команді Динамо. Швидкий, але не завжди надійний. У матчі з Поліссям привіз гол, у матчі проти СК Дніпро-1 – пенальті. На важливу гру з Шахтарем наставник киян Ігор Костюк залишив його у запасі, надавши перевагу досвідченішому Івану Котусі. Зліва у захисті також може грати «гірник» Микола Огарков. Власне, це його рідна позиція. Просто через проблеми в центрі оборони він почав грати тут.

У центрі захисту буде нова пара захисників. Теж динамівська. На рівні U-17 грали Назар Балаба – Єгор Сизонюк. Останній не отримав виклику від Кузнєцова, хоча місяць тому був у Кореї. Його місце займе Тарас Михавко. Новачок юнацької команди, який перейшов влітку із ФК Львів, відразу став своїм у Києві та навіть потрапляв до заявки першої команди Динамо. Підстраховувати їх при потребі будуть Лисенко та Огарков. У гравця Шахтаря більше шансів стати третім центральним оборонцем.

Півзахист

Тут відбулися найбільші зміни порівняно із U-17. Не отримав виклику капітан команди Євген Янович. Йому видавали величезні аванси. Після початку повномасштабної війни був у Динамо Загреб. Потім повернувся до Шахтаря, але поки його кар'єра не вражає.

Також випали два гравці із системи Динамо – Назар Янчишин та Максим Василець. Були проблеми зі здоров'ям. У юнацькій команді Динамо почали грати хлопці 2006 року народження – Кирило Осипенко та Данило Іщенко. В останніх матчах розігрався син Олега Саленка – Роман, який отримав виклик від Кузнєцова.

Основним опорником має всі шанси стати Данило Ващенко з Олександрії. Він добре виступив на турнірі у Кореї. Плюс – у середині поля гратиме вищезгаданий Саленко.

На позиції атакувального півзахисника вибір більший – Віталій Михайлів із Миная, Богдан Мануйлов з іспанського Сан-Хосе, дніпрянин Максим Мельниченко та представник Полісся Євген Микитюк. Михайлів був зі збірною на турнірі в Кореї. Тренери бачили його можливості. Микитюк виявився непотрібним Динамо, тому поїхав до сусіднього Житомира влітку 2022 року. Мельниченко грає за СК Дніпро-1 на рівні U-19. Незрозумілим залишається запрошення Мануйлова. Це вихованець харківського футболу. Після початку війни опинився в Іспанії. Грає за маловідому команду Сан-Хосе. Профілю гравця чи його клубу на Transfermarkt знайти не вдалося. Система іспанського футболу – не найкраща можливість для молодих іноземців. Пробитися там дуже непросто. Усі вони не грали за збірну на рівні U-17.

Найголовніше питання: де Данило Кревсун? Хлопець є основним гравцем юнацької команди Борусії Дортмунд, яка славиться своїм вмінням шукати та розвивати молоді таланти. Кревсун цього сезону забив 6 голів у юнацькій Бундеслізі. Провів 4 матчі в Юнацькій Лізі УЄФА. Виходить, що він слабший за гравців Миная і Полісся? Як на мене, Данило – головна зірка цього віку. Ігнорування такого футболіста – це свідчення не найкращих процесів у системі українського футболу.

Позиція в середині поля – проблемна для Кузнєцова. Тут належить все вибудовувати з нуля. Невже не потрібен гравець, який перебуває у хорошій ігровій формі та грає у сильному чемпіонаті? Данило здатен грати центрального півзахисника, або десятку. За потреби може навіть правого оборонця. У нас тут тільки один Гусєв. Якщо щось станеться із динамівцем – буде величезна проблема.

Також поза списком опинився Дмитро Годя із Вереса, який їздив зі збірною у Корею. Можна було б звернути увагу на Осипенка, який непогано себе проявляє у Динамо. Незайвим був би Олександр Ющенко із Шахтаря, який стабільно грає за U-19 та має досвід Юнацької Ліги УЄФА. Може грати в середині поля та на фланзі. Зрештою, якщо вже почали брати 2006 рік, то варто звернути увагу на Віктора Цуканова з того ж Шахтаря.

Вінгери

На жаль, травмований один із лідерів цієї команди Андрій Маткевич. Динамівець зазнав травми у матчі проти Полісся ще у жовтні.

На правому фланзі буде основний гравець Динамо Дмитро Кремчанін. Він себе добре зарекомендував під час товариського турніру у Сеулі. На протилежному фланзі всі шанси зіграти має представник португальського Ешторіла Максим Деркач. Обоє у збірній із U-17. Деркач до вторгнення був у системі Шахтаря.

Ротацію, глибину складу на флангах даватимуть атакувальні півзахисники Михайлів, Максименко, Микитюк, Мануйлов.

Не отримав виклику гравець Брюгге Олександр Якименко. Зараз у Бельгії він грає тільки за U-18. Хоча минулого сезону дебютував у Юнацькій Лізі УЄФА, грав у товариських матчах за першу команду. Кар'єра вихованця Шахтаря прибуксовує. Він грав у збірній на рівні U-17, але ніколи не був основним.

Поза заявкою залишився Андрій Фірман. Він був у збірній весною 2022 року під час еліт-раунду в Сієні. Другу частину минулого сезону фактично не грав через травму у СПАЛі. Потім повернувся до Ювентуса, де вийшов у чотирьох поєдинках, не провівши на полі в сумі навіть 90 хвилин. Статус клубу важливий, але має бути ігрова практика. Я так розумію, тут головне, що Кузнєцов не бачить його у складі команди. На рівні U-17 він тренера не вразив. Незайвим був би Рамік Гаджиєв. Він зараз є одним із лідерів юнацької команди СК Дніпро-1 та встиг дебютувати за першу команду.

Форварди

Відпав Микита Дзень. Проблеми з дисципліною. Від минулої зими він не грав за Динамо. Потім опинився у Поліссі. Справи з ігровою практикою у Житомирі – не дуже. Дзень був у Кореї, але, схоже, не зміг переконати Кузнєцова.

Також немає у списку Владислава Нагрудного. Він був разом із Фірманом під час еліт-раунду на рівні U-17. Влітку змінив Мілан на Кремонезе у статусі вільного агента. За нову команду грає стабільно і навіть забив один гол.

Усі шанси стати основним форвардом має Матвій Пономаренко. Він фактично гравець 2005 року, бо народився на початку 2006-го. Під час товариського турніру у Сеулі залишив дуже хороше враження. Зараз – найкращий бомбардир чемпіонату U-19 і дебютував за першу команду у матчі проти Шахтаря.

Непогано себе проявив у Кореї форвард Руху Сергій Панченко. Фактурний нападник, який вміє нав'язати силову боротьбу. Виступав за рухівців у Юнацькій Лізі УЄФА.

Дебютний виклик до збірної отримав Тимур Тутєров. Взимку він перебрався із Колоса до юнацької команди Сандерленда. Ігровою практикою похвалитися поки не може, бо багато пропустив через травму. Виклик для нього – це аванс та визнання старих заслуг, бо у Колосі він виглядав чудово. Також Тимур може зіграти з глибини або на фланзі.

Ще один новачком команди став форвард Академії Пушкаша Олександр Пищур. Син колишнього форварда Волині Олександра Пищура. Пищур-молодший має зріст понад 2 метри. Дуже фактурний нападник.

Міг би поїхати до Мальти Владислав Герич. Але нападник Динамо у жовтні травмувався і поки не відновився.

Тактика

Прогнозую такий основний склад: Фесюк – Гусєв, Балаба, Михавко, Лисенко – Ващенко – Кремчанін, Саленко, Мельниченко, Деркач – Пономаренко. Виходить 4-1-4-1.

У захисті можуть бути питання тільки щодо лівого захисника. Думаю, що тут матиме перевагу Лисенко, який добре себе проявив у Кореї.

Середину поля потрібно збирати по новій. Найбільш актуальна побудова гри – перевернутий трикутник з одним опорником та двома гравцями вище. Велика кількість атакувальних півзахисників дає тут глибину та можливість посилювати фланги.

Не відкидав би перехід на гру у два нападники. У заявці відразу чотири форварди, що дає можливість Кузнєцову для різних варіантів. Збірна України 2005 року використовує багато довгих передач та стандарти. Тому наявність фактурних Пономаренка, Панченка і Пищура буде дуже актуальною.

Суперники

Із жеребкуванням нам пощастило. У групі немає серйозних команд. При всій повазі, з Мальтою та Косовом ми маємо брати шість очок. Словаччина виглядає головним конкурентом за першу сходинку. Там є гравці молодіжних команд Італії на чолі з основним воротарем прімавери Ювентуса Якубом Вінарчеком. Зі словаками граємо у третьому турі, коли питання виходу з групи може бути вирішене.

Перемогти косоварів і мальтійців повинні у перших турах. Але не потрібно недооцінювати суперників. З тим же Косовом ми грали у 2022-му під час еліт-раунду на рівні U-17. Тоді перемогу вдалося вирвати тільки наприкінці матчу. Серед косоварів є представники юнацьких команд німецьких клубів.