Наші за кордоном. Смерть теорії зимового футболу

Футбол України 13 Грудня, 12:59 953
Наші за кордоном. Смерть теорії зимового футболу | 19-27
Десятиліттями ми дорікали «зимовому футболу» як руйнівнику сезонів і навіть кар'єр українських гравців.

Та й навіщо заглядати так далеко, адже ще рік тому саме зима зупинила осінню феєрію Євгена Коноплянки в «Севільї» і перетворила його сезон на гнітючий. Однак в грудні 2016-го ми отримали чудове українське «класико», камбек Владлена Юрченка з чудовим голом, кращий матч Артема Федецького в сезоні, зіпсований лише арбітром. І Дениса Бойка, який прорвався в стартовий склад «Малаги». І несподіваний (і непоганий) дебют Ігоря Пластуна в стартовому складі в груповому турнірі Ліги чемпіонів. А той же Коноплянка і Артем Кравець додають, встигаючи більше, ніж всі інші гравці атаки їх команд разом. Лише не завжди їм щастить. Як і Сергію Болбату.

Іспанія

Кращий матч команди в сезоні Артема Кравця (тиждень тому проти «Севільї»), хороший матч команди і гравця (проти «Валенсії»), поганий обох (проти «Бетіса»), «дивний» або «божевільний», «результат якого важко оцінити» (це Лукас Алькаррас про матч проти «Малаги») - український форвард завжди знайде свій гол або асист. Тренер суперника Хуанде Рамос висловився про матч набагато чіткіше, ніж колега, просто заявивши, що його команда повинна була вигравати. Вона б і виграла. Якби не три людини. Воротар «Гранади» Гільєрмо Очоа, який зробив кілька вражаючих сейвів. Арбітр, який несправедливо не зарахував гол Льоренте після скидання неприкритого Кравцем партнера (в офсайді був не Дієго, а інший гравець). І сам Кравець.

Артем знову створив більшу частину ударів своєї команди по воротах суперника - п'ять з восьми (чотири удари плюс один пас під удар - здалеку, заблокований). Тим більше, що на цей раз «Гранада» пресингувала несміливо, швидкі атаки їй не вдавалися, тож залишалося покладатися на міць свого центрфорварда, за словами журналіста «Марки», єдиної реальної загрози воротам Дениса Бойка. На 37-ій хвилині після перехоплення партнера Кравець просунувся трохи вперед і з 25-ти метрів крутив м'яч у дев'ятку (дуже неточно). За вісім хвилин виграв боротьбу на другому поверсі і скинув м'яч партнеру, простріл якого суперник перехопив в останній момент. На початку другого тайму він добрим пасом врозріз надсилав партнера у відрив, але захисник в останню мить перервав. Ще за три хвилини безуспішно апелював до арбітра після відвертого притримування себе в центрі штрафного під час навісу.

А потім знову почав бити по воротах. Після навісу з кутового Бойко навіть не ворухнувся, але м'яч після складного удару Кравця головою з чотирьох метрів з району кута воротарського (йому довелося карлючитися) влучив лише в зовнішній бік сітки. На 81-ій хвилині штрафний, навіс, Бойко робить крок вперед і застигає на місці, і Кравець легко забиває головою м'яч у ворота з чотирьох метрів, протиснувши захисника. А ще за дві хвилини Артем отримав м'яч в 15-ти метрах від воріт по центру і секунду, вільну від захисників. Але пробив погано правою, і Бойко легко забрав у падінні.

Ці два удари українського форварда стали єдиними у площину воріт українського голкіпера. Який вже в третьому матчі поспіль випереджає Карлоса Камені в боротьбі за місце в стартовому складі. Іспанська преса вважає їх конкуренцію суперечкою більш надійного (Бойко) з більш яскравим (Камені) і не може передбачити, хто ж вийде на наступний матч. Рамос ж пояснив, що це єдина позиція, за яку він спокійний і на яку кого він не обере - не схибить. Настільки, що може просто банально тицьнути пальцем в одного з них з заплющеними очима. До речі, тренер розповів, що Бойко отримав свій шанс через травму Камені після феєричного виступу того проти «Барселони» на «Камп Ноу». І про те, що тепер камерунець повністю здоровий.

Роман Зозуля не потрапив до заявки «Бетіса» і на виграний у «Атлетіка» з Більбао матч (1:0). «Бетіс» на 14-му місці, «Малага» 11-та, «Гранада» 19-та.

Німеччина

Останнім часом надходили повідомлення про те, що Владлен Юрченко оговтався від травми, яку отримав ще влітку, тренується з першою командою і готовий грати. До того ж матч проти «Монако» не мав турнірного значення, оскільки всі місця в групі Ліги Чемпіонів вже були розподілені. А ще й один з провідних опорників Кевін Кампль травмувався. Тож Юрченко опинився в заявці і в стартовому складі вперше в сезоні. І відразу ж забив чудовий гол (визнаний одним з кращих в турі), змістившись з лівого флангу і блискуче пробивши в дев'ятку з 18-ти метрів. І «Байєр» легко розгромив суперника з рахунком 3:0.

Втім, виступ Владлена був не бездоганним. Йому все ще не вистачає фізичної готовності і потужності, тому він і програв аж 13 з 17-ти двоборств, в яких брав участь. І «Монако» трохи більше володів м'ячем. Одна з його втрат закінчилася небезпечною атакою і трохи неточним ударом, його перехоплення пасу врозріз зіпсував Александар Драговіч, привізши атаку з ударом в стійку. Але вже одна участь в такій кількості двоборств свідчить про його активність. А ще до голу він завдавав удару з лінії штрафного, хоча і надто вище воріт. «Монако» так і не завдав жодного удару у площину воріт.

У матчі ліги в Гельзенкірхені проти «Шальке» (1:0) Юрченко вийшов на заміну на початку другого тайму. На той час господарі вже давно грали вдесятьох після вилучення Налдо на п'ятій хвилині, але при цьому виглядали набагато краще, ніж суперник, небезпечно контратакуючи. Вихід Владлена дозволив його команді перехопити ініціативу. Хоча швидкі контратаки леверкузенці все одно пропускали.

Юрченко спочатку грав на місці правого опорника, дуже часто опиняючись найближчим до Євгена Коноплянки гравцем. І зазвичай не встигаючи зупиняти його. Іноді втрачаючи м'яч і привозячи контратаку з небезпечним ударом 11-го номера (двічі). Іноді програючи верхову дуель йому ж в центрі поля. А ось опиняючись лівіше, виглядав набагато надійніше. Ще й закинувши кілька м'ячів вперед (непогано, але неточно). А на 67-ій хвилині Юрченко ще й вирішив піти вперед, оминув двох і закручував в дев'ятку з 18-ти метрів, мало не влучивши.

Взагалі-то Коноплянка був безсумнівно кращим футболістом на полі. Якби йому щастило так, як в попередніх матчах, він би забив щонайменше три. Лівий з двох центрфорвардів регулярно блискуче вибігав в контратаки, то за допомогою дриблінгу, то відступаючи, то отримуючи передачі. Він завдав по воротах більше ударів, ніж всі його інші партнери разом. І вдвічі більше, ніж будь-який інший гравець на полі. Але в підсумку йому просто не щастило. Удар значно вище воріт з трохи гострого кута з лівій частині штрафного після скидання Чупо-Мотінга. Ще один такий ж після того, як відгукнувся на простріл Шопфа в самому центрі штрафного. І ще раз він не влучив у ворота звідти ж після пасу Горетцкі. І сам здійснював рейд лівим флангом, зміщувався в центр і бив з 17-ти метрів низом поруч зі стійкою. Хоча там краще було віддати вільному Майєру. І прострілював на того ж Майєра, коли краще було спробувати проштовхнути м'яч у ближній кут.

Але в підсумку з серії блискучих контратак гельзенкірхенці не вичавили навіть одного удару у площину воріт. І були покарані голом Кісслінга з подачі штрафного в доданий час, вже після виходу Коноплянки з поля під овації трибун (87-ма хвилина). Тож перша нульова нічия між командами з 2000-го року не відбулася. А відбулася третя поразка «Шальке» поспіль.

Щоправда, друга поразки не мала значення, оскільки «кнаппен» давно вже забезпечили собі перше місце в групі Ліги Європи. Проти «Зальцбурга» (0:2) Коноплянка почав не менш яскраво, завдавши перший удар своєї команди по воротах (з лівого кута штрафного, воротар спокійно взяв). А в другому таймі завдав ще одного удару здалеку (неточно) і також неточно закінчував контратаку ударом з 14-ти метрів з дуже доброї позиції. Але загалом і команда і форвард грали далеко не так яскраво, і кращий момент гостей для взяття воріт у матчі прийшов зі «стандарту». А саме кутового, який Коно навісив на голову партнеру. Воротар витягнув удар того з-під поперечини. Ще до того українець подавав штрафний, з якого Стамбулі головою пробив дуже неточно.

«Шальке» в 1/16 фіналу Ліги Європи зустрінеться з «ПАОКом» (дніпровське дербі з Євгеном Шаховим), а в лізі йде десятим. «Байєр» восьмий в Бундеслізі, а в 1/8 Ліги Чемпіонів гратиме з мадридським «Атлетіко».

Тимчасовий головний тренер «Дармштадта» вперше дав місце в заявці на матч Бундесліги Ігорю Березовському і повернув до стартового складу Артема Федецького. Однак це не допомогло. Шоста поразка поспіль («Фрайбург», 0:1) відправила команду на останнє місце в лізі. Федецький до 85-ої хвилини міг вважати свою гру найкращою в сезоні. Оскільки і не дозволяв суперникам загострювати через його фланг (жодного точного прострілу/навісу). І в атаці найпомітніші дії команди в матчі були його - довге закидання, яке суперник ледь не зрізав у власні ворота і прохід суперника після розіграшу кутового і удар в стійку з трохи гострого кута. Але на 86-ій хвилині після помилки воротаря, котрий випустив м'яч з рук, арбітр вирішив призначити пенальті за фол Федецького. Хоча той просто відтіснив суперника, як роблять захисники в десятках випадків.

Нідерланди

Після феєричного матчу проти «АДО Ден Хааг» Олександр Зінченко лише зменшує рівень яскравості. У двох матчах за останній тиждень він продовжував бути активним, зміщуючись з позиції правого опорника і правіше, на бокову лінію, і лівіше - в центр і на лівий фланг. І чимало торкався м'яча, продовжуючи і подавати «стандарти». Однак точністю і результативністю його паси не відрізнялися, в останніх стадіях небезпечних атак він майже не брав участі, а удар по воротах завдав лише один. У Лізі Чемпіонів проти «Ростова», вже на дев'ятій хвилині дуже неточно намагаючись закрутити м'яч у дев'ятку здалеку. Його навіс з кутового в кінці тайму закінчився неточним ударом головою партнера. Ще ж два зі «стандартів» і простріл з гри ні до чого не призвели. Замінений на 62-ій хвилині. Нічия 0:0 закінчила Євросезон «фермерів».

А в матчі ліги проти «Гоу Ехед Іглз» «ПСВ» величезної переваги вистачило лише для одного гола. Що, втім, допомогло скоротити відставання від «Аякса» на три очки і зберегти шість очок відставання від «Фейєноорда». Зінченко багато торкався м'яча, шість разів закидав м'яч у штрафний (без подач кутових), причому з обох флангів. Чотири рази намагався індивідуально проходити суперника. Але ударів по воротах так і не завдавав, а пас під удар віддав саме зі штрафного трохи назад. Тоді удар Проппера був заблокований. З огляду на такий виступ і на те, що саме опорник Сім Де Йонг забив єдиний гол у матчі через чотири хвилини після свого виходу на заміну (68-ма хвилина), стає зрозуміло, що місце Олександра в стартовому складі не гарантовано. Сам Зінченко, до речі, залишив поле на 83-ій хвилині.

Бельгія

І знову українці в Бельгії отримують мало ігрових хвилин. З яких намагаються витягнути максимум. На цей раз не пощастило. Мова не про Андрія Тотовицького і Романа Безуса, які відіграли чотири і три хвилини відповідно в матчі «Кортрійк» - «Сент-Трюйден» (1:1, команда Тотовицького десята, команда Безуса 11-а). А про Сергія Болбата. У матчі вдома проти лідера ліги «Зульте-Варегема» (1:1, «Локерен» 11-ий) він грав під нападником, часто був навіть перший на пресингу і вибігав в контратаки. Двічі він був виведений сам-на-сам. Однак в першому епізоді з 11-ти метрів пробив вище, та й там арбітр справедливо зафіксував офсайд. А в другому недостатньо добре закрутив м'яч у дальній кут, і воротар відбив в стрибку. До речі, обидва удари Болбат завдав правою ногою. Також отримав жовту картку за фол проти суперника в центрі поля. Замінений на 64-ій хвилині.

Греція

Євген Шахов за останній тиждень двічі поступився місцем в стартовому складі. У матчі Ліги Європи проти ліберецького «Слована» - молодому греку Дімітріосу Пелькасу (згідно з заявами грецької преси, головний тренер Владімір Івич випустив саме його через бажання більш агресивно атакувати), який до цього багато пропустив через травму. А в матчі ліги проти «Платаніаса» - конкуренту з початку сезону Дієго Бісесвару. В підсумку українець в першому матчі відіграв 10 хвилин, а в другому - 14. Причому в матчі Ліги Європи грав в правій частині опорної зони.

Обидва матчі «ПАОК» легко виграв (2:0 і 3:0 відповідно). Пелькас ще й забив. А Бісесвара Івіч хвалив за добру гру, кажучи, що той нарешті зрозумів, що від нього хоче тренер. Тож на Шахова очікує непроста боротьба за місце в стартовому складі. У чемпіонаті команда з Салонік восьма. «Платаніас» (Віталій Приндета в запасі) 13-ий.

Дмитро Чигринський залишився поза заявкою на матч «АЕКа» проти «Левадіакоса» через травму м'яза стегна, отриману на тренуванні напередодні гри. Перемога з рахунком 4:0 вивела його команду на третє місце. Сьогодні або завтра визначиться серйозність його ушкодження.

Угорщина

«Вашаш», який лідирував протягом більшої частини сезону, йде на перерву лише третім. Через лише одну перемогу в шести останніх матчах і зокрема через поразку в гостях від «Пакша» (0:1). Євген Павлов відіграв повний матч, запам'ятався програним воротареві виходом сам-на-сам в першому таймі і епізодом на 80-ій хвилині, коли не дотягнувся до м'яча в парі метрів від воріт після скидання головою партнера. Тоді від захисника м'яч зрикошетив в руки воротарю.

«Дебрецен», програвши «Уйпешту» (0:2), скотився на десяте місце. Без травмованого Івана Бобка. А «Гонвед» вийшов на друге, перегравши «Мезьоковезд» (1:0). Олександр Надь поза заявкою.

Болгарія

Ігор Пластун несподівано вперше опинився в стартовому складі на матч групового турніру Ліги Чемпіонів. І «Лудогорець» ще й може бути незадоволений тим, що не втримав перемогу в доданий час в Парижі (2:2). Хоча, звісно, гравці «ПСЖ» невпинно бомбардували ворота гостей (25-6 за ударами), і Пластуну довелося 9 раз вибивати м'яч з власного штрафного і заблокувати три удари. Але, з огляду на міць суперника, лише чотири удари в площину і не так багато справді небезпечних ударів, слушно оцінити гру оборони «Лудогорца» як дуже непогану. В епізоді з першим голом грубо помилився партнер Пластуна, запаливши «свічку», і українець не встиг перешкодити удару Кавані через себе ножицями. В 1/16 фіналу Ліги Європи разградці зустрінуться з «Копенгагеном».

У матчі ліги проти «Локомотива» з Пловдіва (1:0) Пластун не грав. 13-та перемога поспіль лідера ліги.

Польща

«Термаліка» після поразки в Лєчні від «Гурніка» (0:3) опустилася на п'яте місце. Артем Путівцев пропускав матч через перебір жовтих карток. А Володимир Коваль отримав найбільшу кількість ігрових хвилин за матч в цьому сезоні (21). Та й взагалі вдруге з'явився на полі. Щопрявда, поспіль, що обіцяє більш вдале продовження сезону.

«Корона» після трьох перемог поспіль зазнала другої поразки поспіль і посідає десяте місце. Сергій Пилипчук вийшов на заміну в другому таймі.

Не запам'ятався нічим і пасивний Дмитро Хомченовський в першому таймі матчу «Арка» - «Ягеллонія», після якого його команда програвала з рахунком 1:2. А ось після його виходу з поля «Яга» забила двічі і повернулася на перше місце в лізі. Тарас Романчук пропускав матч через перебір жовтих карток.

«Вісла» Плоцьк (13) - «Рух» 4:3. Віталій Гемега в запасі.

Азербайджан

«Габала» вщерть програла «Майнцу» (0:2) останній матч групового турніру Ліги Європи. 7-23 за ударами і 0-8 за ударами у площину досить красномовні. При тому, що підопічні Романа Григорчука наполегливо намагалися зачепитися за м'яч і за володінням м'ячем багато не програли (46-54). Але відверта недолугість в атаці і надто велике навантаження на Віталія Вернидуба і Дмитра Безотосного (двоє з чотирьох, які взяли участь у всіх єврокубкових матчах команди цього сезону) зробили свою справу. Вернидуб відчайдушно боровся, сім раз вибивав м'яч і двічі блокував небезпечні удари. Але і програвав двобої і вгорі, і внизу, і вибивав прямо на суперника, що призводило до небезпечних ударів. Під час подачі гольового кутового він навіть не зрозумів де був м'яч. Хоча той пройшов в сантиметрах від його ноги, і Хек потужно пробивав під поперечину повз нього. А Безотосний здійснив шість сейвів, з них два - після складних ударів з-за меж штрафного. Одного разу суперник вже оминув його, але в порожні ворота не влучив.

Григорчук залишився задоволений єврокубковим сезоном, кажучи про прогрес, набуття досвіду і поліпшення гри в останніх турах. Закликав своїх футболістів не засмучуватися тому, що стали четвертими в історії ЛЄ, хто закінчив груповий турнір без набраних очок. І подякував їм за працю. А вже сьогодні «Габала» в Кубку Азербайджану гратиме з «АЗАЛом».