Найкращі факти про Валерія Лобановського

Динамо Київ 6 Січня, 11:00 7680
Найкращі факти про Валерія Лобановського | 19-27
До Дня народження Валерія Лобановського 1927.kiev.ua підготував найцікавіші факти з життя «Рудого соняшника».

Народився Валерій Васильович у Києві в сім'ї робітника.

Закінчив із срібною медаллю школу №319 (тепер її названо на його честь), вступив до Політехнічного інституту, але вищу освіту зміг отримати лише в Одеському політехнічному інституті. Фізкультурної освіти Лобановський не мав.

Лобановський прославився вмінням надзвичайно точно подавати підкручені м'ячі з кутових та штрафних ударів («сухий лист») — часто після передач Лобановського м'яч влітав у ворота безпосередньо з кутового. Завдяки цьому вмінню футболіст прославився на весь Радянський Союз. На тренуваннях відпрацьовував удари такого типу, використовуючи фізичний ефект Маґнуса* і власні математичні підрахунки.

*Ефект Магнуса - виникання поперечної сили, яка діє на тіло, що обертається в потоці рідини (газу), який набігає на нього. Ця поперечна сила направлена завжди з тієї сторони тіла, на якій напрям обертання і напрям потоку протилежні, в ту сторону, на якій ці напрями збігаються.

Валерій Лобановський упродовж своєї кар'єри грав за три клуби: київське «Динамо» (1959-1964), одеський «Чорноморець» (1965-1966), донецький «Шахтар» (1967-1968).

У Лобановського є багато прізвиськ: як гравця його називають «Рудим соняшником», як тренера - Лобан, Маятник, Метр, Полковник.

Метр дуже любив свою сім'ю, але футболу віддавався в першу чергу, цього самого вимагав і від своїх підопічних.

Валерій Васильович висував свою кандидатуру у державні органи. Це було перший і останній раз у 1989 році.

Лобановський є автором книги «Нескінченний матч».

Валерій Лобановський у жовтні 1973 року очолив київське «Динамо». 20 жовтня 1973 року у виїзній грі проти «Карпат» вперше вивів команду на поле в якості головного тренера. Той сезон «Динамо» завершило на 2-му місці.

У 1975 році київське «Динамо» під керівництвом Лобановського здобуло перші в його історії європейські призи — Кубок кубків і Суперкубок УЄФА. Навесні 1986 року кияни виграють ще один Кубок кубків — у фіналі турніру підопічні Лобановського розгромили мадридський «Атлетіко» 3:0.

7 травня 2002 року Лобановському стало погано під час гри чемпіонату з «Металургом» у Запоріжжі. Тренера госпіталізовали та прооперовали, стан здоров'я був оцінений як критичний. Серце Полковника зупинилося 13 травня 2002 року о 20:35. У «день народження» київського «Динамо»...

У 2008 році Валерій Лобановський посів 6 місце серед найвизначніших українців усіх часів у проекті «Великі українці». Тренер опинився попереду таких історичних постатей, як В'ячеслав Чорновіл, Григорій Сковорода, Іван Франко чи Михайло Грушевський.

В кінці 2001 року Лобановський пропустив усі виїзні ігри «Динамо» у Лізі чемпіонів через гіпертонію і заборону лікарів подорожувати літаками.

Валерію Лобановському присвячена пісня «Рудий соняшник», автором тексту якої є український поет Юрій Рибчинський. Вперше пісню виконав в 1986 році воротар київського «Динамо» Михайло Михайлов.


У 2014 року під час Революції Гідності Валерія Лобановського проголосили Почесним учасником Майдану.

12 червня 2016 року відбулася прем'єра документального фільму про легендарного тренера - «Лобановський назавжди». Основу фільму склали вітчизняні та зарубіжні архівні кіноматеріали, а також оцінки, судження і спогади про Метра.

«Ми живі доти, доки про нас пам'ятають»


Підготувала Дарина Маневич