Катерина Монзуль не знає правил гри у футбол? Українські арбітри наварили з заміною в матчі «Гент» - «Слован»

Футбол України 4 Грудня, 16:36 3637
Катерина Монзуль не знає правил гри у футбол? Українські арбітри наварили з заміною в матчі «Гент» - «Слован»
Учорашній день, 3-є грудня 2020-го року, став особливим для Катерини Монзуль та якоюсь мірою історичним для українського футболу.

Арбітриня з Харкова Катерина Монзуль вперше судила чоловічий матч клубного міжнародного турніру.

Це був поєдинок групи L Ліги Європи, в якому бельгійський «Гент» приймав чеський «Слован». За підсумком чехи виграли 2:1, але жодна з цих команд не вийшла в плей-офф турніру. Катерина Монзуль в матчі нікого не вилучила, пенальті не призначала, сутичку наприкінці гри врегулювала жовтими картками. Загалом показала їх дев'ять в матчі. Але найцікавіший та найзаплутаніший епізод відбувся в районі 77-ї хвилини, коли Катерина Монзуль не дозволила «Генту» провести заміну.

Що трапилось?

До протоколу основного складу бельгійської команди був внесений гравець під восьмим номером Вадіс Оджіджа-Офое. Однак під час передматчевої розминки він отримав пошкодження, тому в основі вийшов інший гравець. Вадіс Оджіджа-Офое ж залишився серед запасних.

Пошкодження виявилося незначним, тому тренер «Гента» на 76-й хвилині вирішив зробити заміну – замість Свена Кумса випустити якраз Вадіса Оджіджу-Офое. Власне, ця заміна з дозволу четвертого арбітра Дениса Шурмана і відбулася. Проте Катерина Монзуль, опираючись на відомі лише їй правила, не дозволила Оджіджа-Офое увійти в гру. Вона, не давши свистка про відновлення матчу, відправила Оджіджа-Офое за межі поля, а на зелений прямокутник повернула Свена Кумса.

Що відбулося далі?

Оджіджа-Офое так і не зіграв у цьому матчі. «Гент» виконав лише дві заміни, програв 1:2, а тренер, пізніше звільнений зі своєї посади (через незадовільні результати), дивувався з ситуації:

- У Вадіса Оджіджа-Офое були проблеми зі стопою. Оскільки раніше у цього гравця вже були проблеми з литковим м’язом, ми не захотіли ризикувати. Замість нього в основі вийшов Дорш. Але Вадіса ми не виключили з заявки, він просто зайняв місце на трибунах (трохи вище лави для запасних, - примітка), бо у нашій технічній зоні не було місця. Також ми зв'язувалися з УЄФА. Отримали телефоном підтвердження та дозвіл використовувати цього гравця. Але арбітри це не прийняли. Я ніколи раніше подібного не бачив. Це неприпустимо на такому рівні, - сказав головний тренер.

Що говорять правила?

Правило 03 гри у футбол свідчить, що гравець, який спершу внесений в протокол як основний, може бути переведений у резерв, залишаючись в заявці на матч.

Правило 03:

5. Порушення та санкції

- Якщо заявлений запасний гравець починає гру замість заявленого гравця, а арбітр не поінформований про таку заміну:

  • арбітр дозволяє заявленому запасному гравцю продовжувати грати;
  • дисциплінарні санкції до заявленого запасного гравця можуть не застосовуватися;
  • заявлений гравець стає заявленим запасним гравцем;
  • кількість визначених замін для такої команди не скорочується;
  • арбітр доповідає про інцидент у відповідні інстанції.

Висновки

Суддівський експерт Мирослав Ступар переконаний, що Монзуль помилилася – вона не знає Правил. Крім того, що «Генту» УЄФА дозволила використати послуги Оджіджу-Офое, заміну дозволив четвертий арбітр Денис Шурман. А у нього, на відміну від арбітрині в полі Катерини Монзуль, протокол (заявка) матчу був перед очима. Питання до Монзуль, чому вона не довірилась четвертому арбітру, і питання до Шурмана – чому він не пояснив Монзуль, що Оджіджа-Офое залишився в заявці на матч.

Монзуль / Шурман не знають Правил гри у футбол? Українські арбітри наварили з заміною в матчі Гент  - Слован - изображение 2

- Та тут навіть не потрібно дзвінків в УЄФА, - говорить Мирослав Ступар. – Є Правило, згідно з яким гравець, який заявлений на матч в основний склад, може бути замінений запасним заявленим гравцем. А заявлений основний гравець стає заявленим запасним гравцем. Тобто, він не обов'язково повинен бути виключений з заявки. Катерині Монзуль не завадило б вивчити Правила.

Проте Сергій Шебек зауважує, що така нездорова ситуація виникла не через Монзуль, а через четвертого арбітра Шурмана, який дозволив та допустив заміну. Адже в Регламенті УПЛ 2020/21 чітко йдеться про те, що футболіст, який був замінений до початку матчу, не має права перебувати в заявці і брати участі в грі. Якщо він все ж зіграє, то клубу тоді загрожує технічна поразка 0:3.

Монзуль / Шурман не знають Правил гри у футбол? Українські арбітри наварили з заміною в матчі Гент  - Слован - изображение 3

Регламент усіх внутрішніх змагань зазвичай формується на основі циркулярів та приписів УЄФА, в турнірах якої діють ті ж правила. Проте конкретно в Лізі Європи цей Регламент, на відміну від Регламенту УПЛ, не прописує заборони брати участь в матчі футболістові, який був замінений до його початку. Відмовідно, випадок не регламентований, через що, можливо, й виникла неузгодженість між четвертим арбітром та арбітром в полі.

Монзуль / Шурман не знають Правил гри у футбол? Українські арбітри наварили з заміною в матчі Гент  - Слован - изображение 4

Монзуль / Шурман не знають Правил гри у футбол? Українські арбітри наварили з заміною в матчі Гент  - Слован - изображение 5

Мораль

Чекаємо, коли Павелко та компанія оголосять Монзуль найкращим українським арбітром року.