Суперник «Шахтаря» в хаосі: 500 млн боргів, 85-річний бос платить чаклунці, а ультрас побили охоронця Віллаш-Боаша

Світовий футбол 13 Грудня, 10:43 147
Суперник «Шахтаря» в хаосі: 500 млн боргів, 85-річний бос платить чаклунці, а ультрас побили охоронця Віллаш-Боаша | 19-27
«Порту» на роздоріжжі.

Асамблея

Гнійник, що визрівав роками, прорвав у понеділок, 13 листопада.

Боси «Порту» мали звітувати за минулий рік перед сосьос, але що казати? Чемпіонат і Кубок програні; в Європі без здобутків; борг зріс на 47,5 млн євро попри рекордний продаж Отавіо до Саудівської Аравії за 60 млн.

Це був дуже невдалий час для президента Жорже Нуну Пінту Да Кошти просовувати поправки до клубного статуту «під себе», але 85-річний функціонер дав маху.

Він захотів перенести вибори президента з квітня 2024-го на червень; дозволити голосування поштою та через e-mail; збільшити термін членства в клубі для кандидатів з 10 років до 15.

Усі поправки проти однієї людини - Андре Віллаш-Боаша, який трохи раніше оголосив про наміри балотуватися.

Гидко, правда? Але ще огидніше стало, коли 4,000 уболівальників прийшли на Асамблею, а там конференц-зал на 400 місць. Негайно виникла давка.

Лише через дві години захід перенесли в інше місце, але й воно на 2,000 стільців, тому купа людей лишились на вулиці і щось кричали звідти, поки всередині Super Dragões - група лояльних до президента ультрас - кулаками закривали роти незадоволеним.

Вже наступного дня сосьос створили петицію, щоб вигнати з клубу лідера Super Dragões Фернанду Мадурейру на прізвисько «Мавпа», проте її негайно відхилили.

Асамблею перенесли спочатку на 20 листопада, а тоді на 29-те. Тим часом Мадурейра у Instagram написав: «Аби повалити короля вони повинні пройти через нас! Super Dragões! Проти всього, проти всіх і найбільше проти дурнів».

У Віллаш-Боаша, ясно, враження протилежні: «Цей день - один із найтемніших в історії клубу. Ніякого сорому, ніяких докорів совісті, ніякої поваги до членів «Порту».

Ще 31 жовтня на його будинку з’явилися написи «зрадник» та «невдячний». Після Асамблеї, що не відбулася, дім 46-річного тренера закидали петардами й фаєрами; викрали авто; побили шофера так, що той опинився в лікарні.

За Віллаш-Боаша негайно вступилися екс-футболісти Жорже Кошта та Ікер Касільяс, а мер Порту Руй Морейра звернувся до Міністра внутрішніх справ, щоб той розібрався.

Чи розбереться? У Португалії вважають, що Пінту Да Кошта недоторканий.

Президент

Да Кошта вже давно не президент футбольного клубу, а дещо більше.

Він керує «Драконами» з 1982 року, і за цей час клуб виграв 25 із 30 своїх чемпіонатів, а ще КЄЧ-1987, ЛЧ-2004, Кубок УЄФА-2003, ЛЄ-2011.

Це Да Кошта запросив до клубу Маджера, Жардела, Моуріньо, але ще важливіше те, як він створив «Порту» його міф - переосмислив клуб як борця зі столичним свавіллям, чого ніколи не було. До його приходу «Дракони» й «Орли» грали на відкриттях стадіонів одні одних, товаришували проти провладного «Спортінга», разом представляючи робочий клас.

Елітарна «Бенфіка», якій допомагав диктатор Салазар - це ж курям на сміх. Лицем найсильніших в історії «Орлів» були африканці Ейсебіу, Колуна, Сантана; за них уболівали повсталі колонії, а на трибунах ходив жарт, мовляв, на «Да Луш» присутні 55 тисяч зубів - по одному на кожного фана «Бенфіки».

Да Кошта, однак, заставив світ повірити собі. Він також був піонером скаутингу; розгорнув дієву мережу у Африці та Південній Америці, поки поруч в Іспанії «Валенсія», «Депортіво», «Сельта» накопичували дурні борги.

Таким чином, ми маємо видатну особистість, але разом з тим і похмуру - із довжелезним шлейфом поганих історій. Справа «Апіто Дурадо» - чули про таку? Мова про договірні матчі.

Напередодні гри проти «Ештрели» у 2004-му бізнесмен Антоніу Араужо телефонує Да Кошті: «Вони попросили мене привезти фрукти на сьогоднішній вечір. Чи можу я брати скільки вони скажуть?» Звісно, ніякими фруктами Араужо не торгував. Мова про проституток для арбітрів.

У тому ж сезоні суддя Аугусто Дуарте, що мав обслуговувати матч «Драконів» з «Бейра-Мар», напередодні зайшов до Да Кошти додому, а вийшов з конвертом в руках.

Екс-дружина президента Кароліна Сальгадо стверджувала, що там були 2,500 євро. Крім того, вона розказала, як Да Кошта вимагав у неї «заткнути» Паулу Лемоса, що мав виступити свідком в суді; як наказав підпалити один з власних офісів, щоб виставити себе жертвою.

16 людей тоді арештували, але майже всіх відпустили. Коли ж Сальгадо стала надто активно наполягати на правосудді, то ще й отримала 300 годин громадських робіт.

Да Кошта завжди чистий. Його не судили, коли у 2009-му Super Dragões побили Адріано, вимагаючи розірвання контракту. Подібні випадки з Коштіньєю, Пауло Ассунсао, Луїшем Фабіано теж поліцію не зацікавили.

«Я ніколи не був засуджений судом», - любить повторювати президент. «Усю правду я скажу, лише коли піду з футболу. Свою книгу я назву «Золотий свисток».

Да Кошта насміхається.

Конкурент

А от Віллаш-Боаш - це вже не смішно для старого президента.

Екс-тренеру лише 46 років, він вигравав для «Драконів» трофеї, має ім’я і його так просто не заткнеш.

Коли 29 листопада Асамблея таки відбулася, Віллаш-Боаш заговорив про найболючіше - гроші:

«У 2011 році борг «Порту» становив 98 млн, а загальні зобов’язання — 202 млн; через 12 років борг «Порту» становить 311 млн, а загальні зобов’язання — 499 млн. Власний капітал за цей період зменшивсь на 199 млн. Але разом із тим з 2011 року адміністрація «Порту» отримала понад 27 млн премій без урахування вартості транспортних засобів, палива та витрат на кредитні картки».

В кінці кінців 53% членів клубу підтримали фінплан Да Кошти на наступний рік, але разом з тим Віллаш-Боаша тричі переривали оваціями, хоча виступ і здався акуратнішим, ніж міг бути.

Ймовірно, корективи внесло знайомство із Super Dragões, але ця палка має два кінці. Ультрас, що перетворились на преторіанців, втрачають повагу. Їхнє скандування «Да Кошта» на останньому матчі Прімейри «Драгау» зустрів свистом.

Рядовим уболівальникам не подобається, що купка хуліганів отримує зарплату в клубній касі. І тим паче їх дратує, що «Порту» щомісяця платить 15 тисяч євро ясновидиці Мадалені Аросо - між іншим, це найбільша зарплата серед усього персоналу.

Да Кошта, тим часом, веде себе, наче близькосхідний диктатор, ігноруючи інші думки:

«Ви думаєте, Консейсау продовжив контракт не знаючи, з ким буде працювати? І мене не хвилює, що кажуть про Мадурейру. Я дружу з тими, кого знаю, і хто знає мене. Віллаш-Боаш? Я б не сказав, що він завдає мені болю. Швидше, він мене дивує».

Такий стиль приносив Да Кошті успіх раніше, коли «Порту» був прообразом moneyball, але зараз все заглохло. Великі підписання останніх років провалилися - Верон, Зе Луїш, Накаджима, Олівер, Кармо; не злетів Пепе Акіно.

Між тим гучних перемог теж нема, борги ростуть небувалими темпами, і Віллаш-Боаша чути все гучніше:

«Я запитую вас, члени правління, чи станете ви закладати майбутнє ваших сімей з такою швидкістю та впертістю, з якою ви закладаєте майбутнє «Порту?»

Що далі

Да Кошта не протиснув свої поправки, тому вибори будуть у квітні.

Вже зараз ясно, що фаворит - Віллаш-Боаш. Клуб в поганому стані - отже, потрібні зміни.

Да Кошта - це славне, але минуле. Яка ще чаклунка в ХХІ столітті? Які в біса бойовики?! Це методи 80-х, коли вони піднімали «Драконів» з дна разом із Жозе Педроту.

Старого тренера, до речі, давно нема на світі, але ще жива його вдова, Сесілія, і що? Навіть вона за Віллаш-Боаша і «проти диктатури».

Також за екс-тренера «Челсі» 19-річний сосьо, якого ультрас вигнали геть з Генасамблеї: «Я член клубу з чотирьох років. Те, як вони вчинили сьогодні із нами - ганьба. Кожен бачив ці побиття вболівальників. Люди хотіли висловитись, поділитися думками, але їм не дали. Просто ганьба. Закрийте цей клуб, це не «Порту».

Подзвін уже не лунає - він гримить над «Драгау», і лише одна людина вдає, що його не чує.

Сумна, хоча й часта картина. Вміння вчасно піти - дар, доступний вкрай небагатьом.